Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technologie

Specjalista w budownictwie drewnianym


Poszerzanie i dywersyfikacja oferty

 

 

 

Poszukiwanie nowych produktów i rynków zbytu zaowocowało w firmie Zetbeer z Orzeszkowa specjalizacją oferty w kierunku sektora budowlanego. Dzięki poczynionym inwestycjom w park maszynowy i zrównoważonemu rozwojowi tartak z okolic Poznania stał się producentem konstrukcji drewnianych i energooszczędnych domów z drewna.

 

 

 

Filip Jackiewicz

 

Tartak Zetbeer istnieje od 1992 r. Rozwój firmy pozwolił na zwiększenie masy przerabianego drewna, która na początku wynosiła 1000 m3 miesięcznie do

50 tys. m3 obecnie. Ze względu na obecne problemy z zakupem surowca i na jego ceny właściciel firmy Tomasz Sobieraj postawił na inwestycję w park maszynowy w celu dalszego przerobu surowca i zwiększenia wartości dodanej. 

 

Zetbeer jest producentem tarcicy iglastej i liściastej, ale specjalizuje się w konstrukcjach dachowych i budownictwie drewnianym. W ofercie firmy znajduje się również własny program ogrodowy oraz deski, krawędziaki, łaty, kontrłaty jak i płoty, pergole, altany, domki ogrodowe, place zabaw, drewno toczone od 5 do 30 cm i pale korowane.

 

Od dwóch lat firma jest producentem domów drewnianych w systemie ISOWOOD oraz oferuje produkcję więźby dachowej na maszynie ciesielskiej Hundegger K2.

 

- Dzięki dofinansowaniu naszego projektu z Unii Europejskiej i zakupie trzech centrów, jednych z najnowocześniejszych w Polsce, będziemy starali się zwiększać ilość produkowanych wyrobów i zdywersyfikować naszą ofertę- mówi Tomasz Sobieraj, właściciel firmy Zetbeer.

 

 

Sucha więźba na miarę

W firmie Zetbeer konstrukcje dachowe wykonywane są za pomocą w pełni zautomatyzowanej maszyny Hundegger K2. Przy pomocy projektu budowlanego i programu SEMA projektanci przygotowują projekt dachu. Przed przystąpieniem do realizacji klient otrzymuje wycenę i wizualizację, aby w pełni mógł sobie wyobrazić wygląd i sposób montażu konstrukcji. Wszelkie elementy ozdobne, wszystkie łączenia, tj. czopy, połączenia zakładkowe czy połączenie na jaskółczy ogon wykonywane są przez maszynę z dużą dokładnością. Tak przygotowana konstrukcja jest impregnowana zanurzeniowo lub ciśnieniowo i dostarczana na miejsce budowy.

- Coraz większa liczba klientów decyduje się na więźbę wykonaną z drewna konstrukcyjnego KVH i przygotowaną właśnie na maszynie Hundegger – mówi Tomasz Sobieraj – Bardzo ważna dla klientów jest cena, jak i jakość w tym przypadku propozycja jest bardzo atrakcyjna. Cena wykonania więźby komputerowej jest porównywalna z więźbą wykonywaną w tradycyjny sposób – dodaje.

Więźba produkowana jest z materiału suszonego do wartości 15 %, co gwarantuje stabilność wymiarów i kształtów. Oprócz tego elemety konstrukcji obrabianej na maszynie K2 nie posiadają 20 cm naddataków na długości, jak to występuje przy tradycyjnej metodzie, dzięki czemu oszczędza się na drewnie. Poza tym charakteryzuje się szybkością montażu. Wszystkie elementy konstrukcji są ponumerowane i docięte na odpowiedni wymiar, co pozwala przyspieszyć montaż.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, nasza firma posiada również swoja grupę montażową, która w bardzo krótkim czasie jest w stanie złożyć całą  przygotowaną wcześniej konstrukcję – mówi Tomasz Sobieraj.

 

 

Domy w systemie ISOWOOD

 

Firma Zetbeer specjalizuje się również w produkcji domów w technologii energooszczędnej, zbliżonej do pasywnej, opartej na dyfuzji otwartej. Oznacza to, że przegroda ściany zewnętrznej nie jest szczelna i przepuszcza parę wodną. Zrezygnowano ze styropianu, który powoduje, że wilgoć może być wiązana w ścianie budynku, co może doprowadzić do wytwarzania się grzybów. Zarówno płyta izolacyjna Steico FLEX stanowiąca wypełnienie izolacyjne wewnątrz elementów, jak i Steico PROTECT  - bardzo twarda i posiadająca doskonałe właściwości fizyczne płyta elewacyjna oraz Steico SPECIAL - równie twarda i odporna na warunki atmosferyczne płyta łączona na pióro i wpust zastępująca właściwe deskowanie oraz stanowiąca dodatkowe docieplenie połaci dachowej produkowanych paneli dachowych – są materiałami wykonanymi całkowicie z  naturalnych, sprasowanych włókien drzewnych.

 

- Dzięki temu elementy, z których wykonywana jest konstrukcja domu są na wskroś EKOLOGICZNE, co całkowicie odpowiada naszej filozofii budownictwa jedno- i wielorodzinnego. Wykorzystanie naturalnych materiałów pochodzenia drzewnego do wytworzenia izolacji termicznej budynku tworzy zupełnie nowe możliwości zarówno w dziedzinie technologii samego budynku, jak i przede wszystkim daje nam potężne narzędzie marketingowe, którego nie jest w stanie pokonać żadna ideologia niskich cen metra kwadratowego budynku wykonanego z materiałów ceramicznych lub silikatowych – mówi Tomasz Sobieraj.

 

Standardowa ściana zewnętrzna w technologii ISOWOOD posiada współczynnik przenikalności cieplnej U= 0,155 W/m2K przy jednocześnie kilkukrotnie wyższej kumulacji ciepła, niż tradycyjne technologie „kanadyjskie" oraz grubości ściany zewnętrznej zaledwie ca 270 mm. Aby osiągnąć taki współczynnik, ściana z materiałów ceramicznych o grubości, np. 24 cm musiałaby być docieplona dodatkowo styropianem o grubości ca 30 cm, co dwukrotnie zwiększa jej grubość, czyli zabiera konkretną liczbę metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, przy tej samej powierzchni zabudowy, niszcząc tak cenny mikroklimat w mieszkaniu. Styropian bowiem (handlowa nazwa spienionego polistyrenu), uniemożliwia „ oddychanie" ścian, czyli wydalanie w naturalnych procesach fizycznych pary wodnej na zewnątrz budynku poprzez przegrody. Konieczne jest tu więc stosowanie dużej liczby kanałów wentylacyjnych lub wymuszonej wentylacji mechanicznej - kosztowne rozwiązania zarówno wykonawczo, jak i eksploatacyjne.

 

Wszystkie elementy wykorzystywane do konstrukcji domów przygotowywane są na wspominanym już obróbczym centrum ciesielskim Hundegger K2, a następnie ich montaż odbywa się na stołach marki Weinmann znajdującej się w Grupie Homag. Firma ta oferuje bezkonkurencyjne rozwiązania w zakresie urządzeń i systemów do innowacyjnej produkcji domów o szkielecie drewnianym, do racjonalnej produkcji elementów ścian, dachu, podłóg.

 

Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych zarówno elementy, a także gotowe moduły każdego domu charakteryzują się dokładnym wykonaniem i wysoką jakością.

 

 

 

Ciesielskie centrum obróbcze Hundegger K2

 

 

Maszyna K2-ROBOT bazuje na sprawdzonym przez lata, wyprodukowanym w ponad 1250 egzemplarzach urządzeniu K2, które w lutym 2009 zostało uznane przez członków Stowarzyszenia High-Tech-Abbund-Verband za najlepszą koncepcję maszyny do ciesielskiej obróbki drewna budowlanego. Zapewnia obróbkę drewna bez mierzenia, bez trasowania i bez czasów przygotowawczo-zakończeniowych  przy przekrojach przelotowych od 20 x 50 mm do 300 x 450 mm (opcje 625, 1250 mm) i przy dowolnych długościach.  

K2-ROBOT charakteryzuje się wysoką elastycznością przy niewielkim zapotrzebowaniu na miejsce i niskich kosztach inwestycji. Dzięki temu ta wszechstronna maszyna ciesielska jest szczególnie interesująca dla małych zakładów o niewielkim przerobie rocznym, które jednak nie chcą rezygnować z precyzji i różnorodnych możliwości obróbki. 

K2-ROBOT składa się ze sprawdzonych systemów przenośników doprowadzających i odprowadzających, dwóch inteligentnych wózków ustalających (wózek chwytający i prowadzący) oraz dopracowanego do najmniejszych szczegółów układu sterującego.  

Nowością jest obróbka 6-osiowa, agregat z 5-cioma stopniami swobody i automatyczna zmieniarka narzędzi z 16 gniazdami narzędziowymi. Wózki ustalające tworzą szóstą oś (oś X). Dzięki temu wszystkie etapy procesu obróbki są wykonywane bez ograniczeń ze wszystkich 6-ciu stron elementu w jednym przebiegu. Każdy element jest poddawany obróbce w całości w jednym przebiegu ze wszystkich 6-ciu stron (bez przewracania).

Copyright © Kurier Drzewny