Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technologie

Nowoczesne technologie. Lakierowanie wielowarstwowe w ciągu jednego dnia.

Zastosowanie w procesie lakierowania komory suszenia pozwala na skrócenie cyklu utwardzenia lakieru do 30 minut. Wraz z wykorzystaniem nowoczesnego narzędzia do aplikacji lakieru możliwe jest wyprodukowanie gotowego, polakierowanego wielowarstwowo elementu  w ciągu dnia. Tego typu inwestycja, składająca się z automatu lakierniczego Duo FlexSpray duńskiego przedsiębiorstwa CEETEK oraz komory suszarniczej Schubox firmy Schuberts, z powodzeniem działa u producenta mebli wyposażającego hotele najwyższej klasy, przede wszystkim na rynku francuskim, tj. w firmie Nawrocki Group.

 

Alicja Bagnucka-Rief

 

Linia lakiernicza składa się z dwóch elementów - urządzenia do malowania automatycznego w technologii natrysku, jakim jest automat lakierniczy Duo FlexSpray duńskiej firmy CEETEK oraz kabiny suszącej Schubox, angielskiego producenta Schuberts, którą oferuje Artech.

 

 

 

Lakierowanie i proces suszenia „wąskim gardłem” produkcji

-  Właściciel firmy Nawrocki Group, od dłuższego czasu planował rozwiązanie tej kwestii - mówi Bogusław Wierzba, właściciel firmy Dobre-Maszyny, reprezentującej na polskim rynku markę CEETEK.

Nawrocki Group wytwarza meble hotelowe najwyższej jakości, głównie na rynek francuski. Meble wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, które w większości przypadków są lakierowane.

Firma jest profesjonalnie zarządzana i pomimo dużej różnorodności produkcji, proces produkcyjny przebiegał bardzo wydajnie, napotykając jednak na pewne ograniczenia wynikające z szybkości lakierowania oraz czasu potrzebnego do wyschnięcia lakierowanych elementów.

Wobec faktu, że możliwości produkcyjne zakładu w stosunku do wydajności lakierni były dużo wyższe, zapadła decyzja o inwestycji.

 

 

Inwestor zdecydował się na innowacyjną technologię

Zaproponowano innowacyjne rozwiązanie, mało znane w Polce, tj. połączenie automatu lakierniczego z tradycyjnym ułożeniem elementów na wózki lakiernicze, które następnie trafiają do komory suszącej, gdzie czynnikiem suszącym jest promieniowanie IR. Zalety takiego połączenia to: niewielkie zapotrzebowanie powierzchni oraz bardzo duża uniwersalność, co jest dużą zaletą przy różnorodności produkcji mebli hotelowych.

Dla praktycznego potwierdzenia parametrów linii wykonane zostały próby, które zostały bardzo dobrze ocenione przez inwestora.

 

 

 

 

- Wybrałem tę technologię, bo jest to nowość w suszeniu, polegająca na wykorzystaniu fali podczerwonej. Postawiłem tym samym na nowości technologiczne. Do tego rozwiązania skutecznie przekonali mnie producent i dystrybutor. Nie zawiodłem się - oznajmia właściciel i założyciel firmy Nawrocki Group Paweł Nawrocki.

 

Proces lakierowania automatem lakierniczym Ceetec Duo FlexSpray

Automat lakierniczy posiada dwa niezależne suporty z dwoma parami pistoletów na każdym. Doprowadzono do nich dwa obiegi lakiernicze. W praktyce pozwala to na płynną i praktyczną zamianę kolorów. Jest to bardzo istotne, ponieważ profil produkcji tego właśnie wymaga. Z tego samego powodu zastosowano na stole transportowym system folio. Zasada działania polega na równomiernym nałożeniu na taśmę transportową folii antystatycznej z rolki znajdującej się pod stołem wejściowym oraz nawinięcie zużytej na rolkę pod stołem wyjściowym. Cały proces regulacji folii jest automatyczny, a wymiana zużytej folii szybka i nieskomplikowana. Takie rozwiązanie zapewnia w 100 proc. czysty podkład pod podawanym do automatu elementem. Dodatkowo pozwala na zastosowanie układu odzyskującego lakier. Dla optymalnego zużycia folii jest ona naciągnięta tylko na stół środkowy w strefie działania pistoletów i załącza się tylko wtedy, gdy element zostaje podawany do automatu. Duży, 19-calowy monitor dotykowy z bardzo przyjazną i intuicyjną grafiką pozwala na szybki oraz wygodny wybór funkcji sterowania procesem.

Układy elektroniczne pozostają w trybie online poprzez łącze internetowe, są na bieżąco aktualizowane, a w razie potrzeby diagnozowane bezpośrednio przez  programistów Ceetec. Wsparcie techniczne na miejscu zapewnia firma Dobre Maszyny.

Bardzo ważną cechą automatu Duo FlexSpray są jego niewielkie wymiary. Wynika to poniekąd ze „skandynawskiej ergonomii”. Automat może być przygotowany dla szerokości obróbczej 1300 lub 1000 mm. Czterostronnie przeszklona konstrukcja oraz odpowiednio dobrane oświetlenie wewnątrz  umożliwiają operatorowi stały podgląd procesu lakierownia.

 

 

Bufor, czyli czas na wstępne odparowanie

 

Pomalowane elementy trafiają do pierwszej z dwóch komór suszenia, tj. flash-off. Jest to tzw. „czysta komora”, gdzie elementy przekładane są z automatu lakierniczego na wózki lakiernicze w kontrolowanych warunkach, wolnych od zapylenia. Powietrze dostarczane do komory oczyszczane jest przez zestaw filtrów, a opary odprowadzane do kolejnej komory, gdzie w procesie katalitycznym są usuwane. W komorze flash-off przez kilka minut odbywa się wstępne odparowanie lakieru.   

 

 

Pełne utwardzenie, czyli suszenie w Schubox falą podczerwoną

Kolejnym etapem jest właściwe suszenie. Promienniki IR w procesie bezpłomiennej reakcji chemicznej zamieniają gaz ziemny lub LPG na falę podczerwoną, która w bardzo krótkim czasie utwardza lakier. Mowa jest tu o skróceniu czasu schnięcie o 2/3 czasu potrzebnego na wysuszenie tego samego lakieru innymi metodami.

 

Dzięki tej technologii mamy pewność, że powłoka lakiernicza jest utwardzona  na wskroś, a nie tylko sucha powierzchniowo. Bywa to częstym zjawiskiem przy suszeniu gorącym powietrzem, kiedy to zasklepia się górna część powłoki lakierniczej, choć lakier nie jest jeszcze w pełni utwardzony. Fala podczerwona penetruje warstwę lakieru od jego dna na zewnątrz, powodując równomierne utwardzanie lakieru. 

 

System jest całkowicie bezpieczny, mimo wykorzystywania gazu do wytworzenia fali IR. Bezpieczeństwo wynika z tego, że mamy do czynienia jedynie z procesem chemicznym, niezwiązanym w żaden sposób ze spalaniem.

Jest to rozwiązanie zabezpieczone na wiele sposobów, a do tego certyfikowane. Nie ma możliwości, aby ten układ spowodował zagrożenie pożarowe. System zużywa znikome ilości gazu, co sprawia, że rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne, a przy tym zapewnia efekt równomiernego i szybkiego suszenia.

 

 

Suszarnia szyta na miarę

Wielkość suszarni jest przygotowywana pod indywidualne potrzeby inwestora. Całość zostaje wkomponowywana w istniejącą halę oraz dostępne miejsce. Technologia dobrze sprawdza się przy suszeniu elementów na wózkach, platformach, zawiesiach, w pionie i poziomie. Możliwe jest jednoczesne suszenie lakierów wodnych, PU itd. Suszarnia może być przygotowywana tak jak projekt budowlany.

 

 

Dlaczego warto zautomatyzować  proces lakierowania i suszenia?

2-, 3-krotne skrócenie czasu suszenia, to 2-, 3-krotne zmniejszenie kosztów stałych przy jednoczesnym 2-, 3-krotnym potencjalnym zwiększeniu wydajności produkcji. Przekłada się to na potencjalne 2-, 3-krotne zwiększenie zysków.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt wyeliminowania dzięki automatyzacji procesu lakierowania czynnika ludzkiego. Daje to możliwość uzyskania powtarzalności wyrobu i ograniczenie ewentualnych strat.

Przemyślana i zwarta konstrukcja instalacji pozwala na wykonanie tych samych zadań na znacznie mniejszej powierzchni niż wymagają tego inne technologie.

Relatywnie do innych technologii niskie koszty inwestycyjne dają zatem znacząco wymierne korzyści ekonomiczne, pozwalające na uzyskanie szybkiego zwrotu inwestycji.

Najnowocześniejsze technologie dają inwestorowi możliwości skorzystania z preferencyjnych sposobów finansowania, w tym również pozyskania dotacji.

 

Zadowolony inwestor

- Rozwiązanie składające się z automatu lakierniczego i suszarni opartej na promieniowaniu podczerwonym działa w naszej firmie od sierpnia 2016 roku. Co nas zaskoczyło, to fakt, że technologia tak bardzo dobrze funkcjonuje. Jej zaletami jest szybkość i skuteczność suszenia, co znacznie przyspieszyło czas produkcji. Pamiętajmy, że zawsze w każdej nowoczesnej technologii wystąpić mogą jakieś zagrożenia, ale, mając świadomość co może się wydarzyć, robi się wszystko, żeby potencjalne zagrożenia wyeliminować. Bardzo zadowoleni jesteśmy z niskich kosztów eksploatacyjnych tego rozwiązania. Chociaż korzystamy z automatu, to wiemy, że nigdy się nie da całkowicie zastąpić lakierowania ręcznego. Tworzymy różne bryły o rozmaitych wymiarach, a nie każdą można polakierować w automacie, ale za to każdą da się wysuszyć w tej suszarni. Wybierając to rozwiązanie, szukałem nowości, bo uważam, że trzeba iść z duchem czasu. Nie znałem innego producenta, który oferowałby technologię suszenia w fali podczerwonej. Jesteśmy zadowoleni z kontaktu z firmą dostarczającą urządzenia, jak również z serwisu i doradztwa. Obsługuje nas polski przedstawiciel, natomiast oczywiście mamy bezpośredni dostęp również do centrali. Kontaktowaliśmy się m.in. z angielskim producentem, który dziękował nam za zakup urządzenia. Wybór był trafny, powtórzyłbym tę inwestycję, gdyby zaistniała taka potrzeba - informuje Paweł Nawrocki.

Firma Nawrocki Group, która zdecydowała się na zakup nowoczesnej linii, zatrudnia obecnie 111 osób na pełne etaty. Jest to dynamicznie rozwijająca się firma obsługująca sektor hotelowy. Obecnie meble firmy w 98 proc. są eksportowane głównie do Francji. 2 proc. wyrobów trafia na rynek polski. Cztery lata temu założona została druga firma, która produkuje prefabrykowane łazienki, także na rynek hotelarski i w 100 proc. na francuski. Zatrudnia ona obecnie ok. 70 osób.

 

1+2+3 Firma Nawrocki Group, która zdecydowała się na zakup nowoczesnej linii, zatrudnia obecnie 111 osób na pełne etaty. Jest to dynamicznie rozwijająca się firma obsługująca sektor hotelowy. Obecnie meble firmy w 98 proc. są eksportowane głównie do Francji. 2 proc. wyrobów trafia na rynek polski.

Fot. Nawrocki Group

 

4 Układy elektroniczne pozostają w trybie online poprzez łącze internetowe, są na bieżąco aktualizowane, a w razie potrzeby diagnozowane bezpośrednio przez  programistów Ceetec. Wsparcie techniczne na miejscu zapewnia firma Dobre Maszyny.

5 Duży, 19-calowy monitor dotykowy z bardzo przyjazną i intuicyjną grafiką pozwala na szybki oraz wygodny wybór funkcji sterowania procesem.

 

6 Automat lakierniczy posiada dwa niezależne suporty z dwoma parami pistoletów na każdym. Doprowadzono do nich dwa obiegi lakiernicze.

7 Bardzo ważną cechą automatu Duo FlexSpray są jego niewielkie wymiary. Wynika to poniekąd ze „skandynawskiej ergonomii”. Automat może być przygotowany dla szerokości obróbczej 1300 lub 1000 mm.

 

8 Promienniki IR w procesie bezpłomiennej reakcji chemicznej zamieniają gaz ziemny lub LPG na falę podczerwoną, która w bardzo krótkim czasie utwardza lakier. Mowa jest tu o skróceniu czasu schnięcie o 2/3 czasu potrzebnego na wysuszenie tego samego lakieru innymi metodami.

9 Dzięki tej technologii suszenia mamy pewność, że powłoka lakiernicza jest utwardzona  na wskroś, a nie tylko sucha powierzchniowo.

 

 

10 2-, 3-krotne skrócenie czasu suszenia, to 2-, 3-krotne zmniejszenie kosztów stałych przy jednoczesnym 2-, 3-krotnym potencjalnym zwiększeniu wydajności produkcji. Przekłada się to na potencjalne 2-, 3-krotne zwiększenie zysków.

 

 

11 Technologia dobrze sprawdza się przy suszeniu elementów na wózkach, platformach, zawiesiach, w pionie i poziomie. Możliwe jest jednoczesne suszenie lakierów wodnych, PU itd. Suszarnia może być przygotowywana tak jak projekt budowlany.

 

Fot. Dobre Maszyny & Artech

Copyright © Kurier Drzewny