Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technika

Drew-Hit wierny włoskim obrabiarkom z firmy ITA

Strugarka czterostronna, frezarka karuzelowa, optymalizerka oraz centra obróbcze - wszystkie od firmy ITA, która oferuje obrabiarki do drewna ponad 30 włoskich producentów. Fachowe doradztwo, rzetelna obsługa i stały serwis sprzyjają wieloletniej, partnerskiej współpracy.

Opr. (pk)

Drew-Hit z Sampławy (woj. warmińsko-mazurskie) specjalizuje się w produkcji nóg, stopek drewnianych, stelaży meblowych oraz elementów komponentów do mebli skrzyniowych. Jednak główną specjalnością zakładu są komponenty do mebli tapicerowanych.
Współpracę z firmą ITA - dostawcą renomowanych maszyn włoskich - Drew-Hit rozpoczął w 2002 roku, decydując się wtedy na zakup tokarki Centauro, której używa do obróbki nóżek mebli tapicerowanych. Jest to kopiarko-tokarka hydrauliczna o szerokim zakresie obróbczym - 1600 mm (w przedsiębiorstwie Drew-Hit standardowo wykorzystuje się zakres do 800 mm), wyposażona w dwa zestawy nożowe hydrauliczne.
- Zastosowane w maszynie specjalistyczne noże hydrauliczne poprawiają jakość toczenia. Co prawda koszt tych narzędzi jest dosyć wysoki, jednakże są one wykonane z bardzo dobrej stali - stwierdza Adam Marciniak, właściciel przedsiębiorstwa Drew-Hit i dodaje:
-
Zakup pierwszej maszyny w firmie ITA okazał się pomyślną transakcją. Maszyna spełniała nasze oczekiwania, a więc przy kolejnych zakupach w pierwszej kolejności zwracaliśmy się z zapytaniami właśnie do niej. W ten sposób w kolejnych latach dokonaliśmy zakupu m.in.: strugarki czterostronnej, frezarki karuzelowej, optymalizerki oraz centrów obróbczych.

Trzy obrabiarki marki PADE
Drew-Hit postanowił pójść dalej i zainwestował w maszyny bardziej skomplikowane. Obecnie firma posiada już trzy obrabiarki marki PADE. Zakup pierwszej wpłynął pozytywnie na proces produkcji. Dalsze jej usprawnienie wymagało jednak kolejnej, również PADE CHRONO, dwupolowej, ale tym razem dłuższej o 1000 mm w osi X. Urządzenie to jest idealne do obróbki dłuższych elementów.
Ostatnio została zakupiona trzecia obrabiarka PADE model VELOX, dodatkowo wyposażony w podajniki elementów dla obydwu pól.
-
Wykorzystanie podajników jest dobrą metodą pozwalającą na zaoszczędzenie czasu, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że przygotowanie elementów do obróbki musi być bardzo dokładne, szczególnie jeżeli chodzi o ich długość. Chodzi tutaj o uniknięcie zaklinowywania się elementu - komentuje właściciel firmy Drew-Hit.
O wyborze modelu VELOX zdecydowały: możliwość stosowania podajników oraz konstrukcja bramowa charakteryzująca się znaczną sztywnością (w porównaniu do modelu CHRONO, który jest maszyną kolumnową).
W przedsiębiorstwie Drew-Hit proces obróbki ciężkich elementów z dużymi nadmiarami wykonywany jest właśnie na modelu VELOX, gdzie sztywność układu - narzędzie, maszyna, element - ma istotne znaczenie dla jakości obróbki. Dodatkową zaletą obrabiarki jest możliwość wykorzystania dwóch pól roboczych. W czasie, gdy trwa obróbka na jednym polu, na drugim występuje możliwość wymiany elementu, co pozwala na optymalne wykorzystanie czasu pracy maszyny.
- Ogromną zaletą jest możliwość wykonania czterech bądź nawet pięciu różnych czynności w jednym mocowaniu elementu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dzięki temu mamy zachowane stałe wymiary oraz stałe kąty pomiędzy poszczególnymi płaszczyznami. Połączenia wykonywane bardzo precyzyjnie w jednym mocowaniu umożliwiają dokładne złożenie poszczególnych elementów - mówi Adam Marciniak i dodaje:
-
Maszyny marki PADE wykorzystywane są do produkcji różnych elementów. Ponieważ są to maszyny 5-osiowe, możemy wykonać na nich dowolny kształt 3D. W naszym przypadku najczęściej przeprowadzamy takie operacje, jak: cięcie, frezowanie, wykonanie gniazd czopowych bądź czopów, wiercenie oraz frezowanie profilowe.
Maszyny PADE są dostarczane wraz z oprogramowaniem E-LAB, w którym można dokonać wizualizacji obrabianych elementów, a następnie przygotować ich produkcję. Charakteryzują się one tym, iż występują z trzema, czterema bądź pięcioma głowicami. Każda z nich może być wyposażona w narzędzie, które jest w stałej gotowości do wykonania obróbki. To daje znaczną przewagę nad maszynami jednogłowicowymi wyposażonymi w magazynki, w których proces wymiany narzędzia trwa dosyć długo. Dla zwiększenia efektywności obróbki elementów PADE stosuje jeszcze jedno wyjątkowe rozwiązanie, które zostało zaimplementowane w modelach CHRONO oraz VELOX. Obrabiarki te mają cztery wrzeciona. Na każdym z nich możemy zamontować jedno narzędzie, co skutkuje tym, iż przejście z pracy jednego wrzeciona na drugie następuje błyskawicznie poprzez obrót wokół własnej osi. Z taką maszyną obróbka elementów odbywa się szybciej.

7 głowic strugarki marki Leadermac
Wśród maszyn zakupionych przez Drew-Hit znajduje się również strugarka czterostronna Leadermac 723, będąca maszyną 7-głowicową. Jest to z kolei trzecia strugarka w tej firmie. Leadermac to maszyna o solidnej, żeliwnej konstrukcji, posiadająca bardzo dobre parametry zarówno jeżeli chodzi o prędkość, jak i jakość strugania. Jest też odporna na ciężką obróbkę i duże nadmiary. Elementy strugane na tej maszynie są często krzywoliniowe. Mimo to Leadermac 723 w firmie z Sampławy pracuje już 4 lata i, jak dotąd, nie miała poważnych usterek.
- Wymagania naszej firmy odnośnie jakości strugania są bardzo wysokie, dlatego że większość struganych elementów trafia do klejenia. Elementy te są klejone w kantówkę, a więc wymagają idealnej prostoliniowości w obydwu płaszczyznach, tak żeby sklejony element nie miał efektu grubej spoiny. Prawidłowy efekt udaje się uzyskać na maszynie Leadermac - opowiada Adam Marciniak.
Ogromną zaletą tej maszyny jest liczba głowic: 2 dolne, 2 górne, 2 boczne. Pierwsza dolna odpowiedzialna jest za zgrubną obróbkę, przy czym na końcu znajduje się głowica dolna, która zbiera około 0,5 mm, wykonując właściwą jakość samej powierzchni, jak również ostateczną prostoliniowość. Identycznie wygląda proces obróbki z wykorzystaniem górnych głowic. Głowice boczne mogą dodatkowo pełnić funkcje frezujące, gdyż umożliwiają zamocowanie narzędzi kształtowych czy profilowych, aby przy ich pomocy wykonać zamierzone kształty.

Wydajny model marki Cursal
Drew-Hit zakupił od firmy ITA do swojego parku maszyn jeszcze jedną maszynę, tj. Cursal TRV 2200 E. Dzięki jej wykorzystaniu osiąga wydajność około 6 000 dociętych elementów w ciągu 8 godzin pracy. Przed zakupem optymalizerki i wielopiły docinania odbywały się na zwykłych pilarkach, na których elementy były cięte najpierw z długości, a później po szerokości. Maszyna pracuje przy posuwie 150 m/min z możliwością zwiększenia do 220 m/min. Obrabiane listwy posiadają różne szerokości od 45 do 90 mm i różne grubości od 32 do 50 mm.
Do wszystkich maszyn zakupionych w firmie ITA Drew-Hit kupuje narzędzia od ITA TOOLS, która zajmuje się również ich ostrzeniem. Dobrej jakości wsparcie w zakresie utrzymania maszyn w ruchu jest równie ważne, jak fachowe doradztwo przedsiębiorstwa ITA na etapie planowania zakupu obrabiarek.
- Na rynku dostawców maszyn ITA to jedna z niewielu firm, która tak rzetelnie podchodzi do swojej pracy również pod kątem serwisu posprzedażowego. Nie pozostajemy bez opieki serwisowej nawet po okresie gwarancyjnym. Mieliśmy kiedyś sytuację awaryjną i ITA dostarczyła nam na okres naprawy maszynę zastępczą - podkreśla Adam Marciniak.

Fot.1. Obecnie Drew-Hit ma trzy obrabiarki marki PADE. Już zakup pierwszej wpłynął pozytywnie na proces produkcji w zakładzie.
Fot. ITA

Fot.2. Wśród maszyn zakupionych przez Drew-Hit znajduje się również strugarka czterostronna Leadermac 723, będąca maszyną 7-głowicową. Jest to z kolei trzecia strugarka w tym przedsiębiorstwie.
Fot. ITA

Fot.3. Drew-Hit zakupił od firmy ITA do swojego parku maszyn także maszynę marki Cursal, model TRV 2200  E. Dzięki jej wykorzystaniu osiągnął wydajność około 6 000 dociętych elementów w ciągu 8 godzin pracy.
Fot. ITA

Fot.4. Zakład Drew-Hit specjalizuje się w produkcji nóg, stopek drewnianych, stelaży meblowych oraz elementów komponentów do mebli skrzyniowych. Jednak jego główną specjalnością są komponenty do mebli tapicerowanych.
Fot. ITA

 

Copyright © Kurier Drzewny