Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły

Czerwony dąb i cyprys
Amerykańskie drewno w Polsce

Czerwony amerykański dąb wyglądem nie różni się znacznie od drewna europejskiego białego dębu, a może być od niego nawet o 500 zł tańszy. Drewno cyprysu z powodzeniem zastąpi trudno dostępną na naszym rynku sosnę w pierwszej klasie. W oba gatunki można zaopatrzyć się w firmie KUBI, która została generalnym dystrybutorem na polski rynek jednego z największych tartaków w Stanach Zjednoczonych - Edwards Wood Products.

Czerwony, a jednak biały

Dąb czerwony amerykański z wyglądu przypomina europejski dąb biały, a różnica między nimi jest minimalna. Obrzynany amerykański dąb czerwony jest dostępny w Polsce m.in.w najlepszej klasie jakościowej (FAS). Dzięki temu klient może otrzymać duże czyste długości i z powodzeniem wykorzystać je na stolarkę otworową. Amerykański dąb czerwony w najlepszej klasie jest nawet do 500 zł/m3 tańszy w stosunku do dębu białego dostępnego na polskim rynku. Ponieważ drewno pozyskiwane jest tylko z południowego regionu, firma KUBI zapewnia stały odcień desek bez różnic kolorystycznych, niezależnie od ilości zamówienia.

Amerykański dąb czerwony to gatunek rozpowszechniony we wschodnich Stanach Zjednoczonych. Dąb czerwony rośnie obficiej niż dąb biały. Drewno bielu czerwonego dębu ma kolor od białego do jasnobrązowego, a rdzeń jest różowawo-rudawo-brązowy. Drewno wyglądem przypomina drewno białego dębu, ale ma nieznacznie mniej wyraźny rysunek. Czerwony dąb zawdzięcza swoją nazwę kolorowi liści, jakie przybiera jesienią. Drewno tego gatunku daje się łatwo obrabiać. Bez problemu wbija się w niego gwoździe i wkręca śruby, chociaż zalecane jest wykonanie wstępnego nawiercania. Drewno może być barwione i polerowane w celu uzyskania odpowiedniego wykończenia. Jest twarde i ciężkie. Charakteryzuje się średnią odpornością na zginanie i wysoką na zgniatanie. Drewno może różnić się kolorem, charakterystyką i właściwościami zależnie od tego, w jakim regionie rośnie. Drewno jest sezonowane, a następnie poddawane powolnemu procesowi suszenia. Dąb czerwony znacząco się kurczy. Jest doskonały do gięcia za pomocą pary i umiarkowanie łatwy do impregnacji. Południowe drzewa rosną gwałtowniej niż północne oraz bywają twardsze i cięższe. Główne zastosowania dla drewna tego gatunku to: drewniane konstrukcje, meble, podłogi, schody, wnętrza architektoniczne, gzymsy, drzwi, szafki kuchenne, boazeria, trumny, czyli wszystkie wyroby, do których wykorzystuje się dąb europejski. Dąb czerwony nie nadaje się do bednarstwa.

 

Czerwony dąb z północy

Czerwony dąb z południa

siła ciężkości

0,63

0,68

średnia waga

705 kg/m?

753 kg/m?

średnia wielkość kurczenia się

10,8

N/A

współczynnik elastyczności

12 549 MPa

15,721 MPa

twardość

5738 N

6583 N

Do zastosowań zewnętrznych

Cyprys amerykański to gatunek przystosowany do zastosowań na zewnątrz. Jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne. Doskonale sprawdza się jako deska obiciowa, elewacyjna, tarasowa oraz znajduje zastosowanie w ekskluzywnych meblach ogrodowych. Cyprys jest ok. 30 proc droższy od sosny - czterostronnie czysty surowiec kosztuje około 1800 zł/m3. Cenowo jest to drewno bardzo atrakcyjne w stosunku do egzotyków. Nadaje się także do produkcji mebli wewnętrznych i może zastąpić czystą sosnę, której dostępność jest ograniczona. KUBI umożliwia dostarczenie dużych ilości cyprysu pierwszej klasy i zapewnia powtarzalność w każdej ilości zamówionego drewna.

Edwards w Polsce

Firma KUBI, generalny dystrybutor na polski rynek jednego z największych tartaków w Stanach Zjednoczonych - Edwards Wood Products, dostarcza drewno na próbę w ilościach jednopakietowych. Zamówiony surowiec wysyłany jest do klienta z magazynu. W przypadku zamówień całokontenerowych - bezpośrednio z portu wysyłany jest do klienta. Ze względu na wielkość współpracującego tartaku firma KUBI jest w stanie zapewnić polskim klientom każdą ilość zamówienia, w powtarzalnej jakości i najlepszej klasie.

(aBr)

Zdjęcia dostarczył: Southern Cypress Manufacturers Association

1 Dąb czerwony
fot. KUBI

2 Dąb biały
fot. KUBI

3 Cyprys
fot. KUBI

4 Cyprys we wnętrzu
fot. Acadian Cypress & Hardwoods

5 Cyprys zastosowany na zewnątrz
fot. Acadian Cypress & Hardwoods

Copyright © Kurier Drzewny