Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Multimedia

Wyciskanie zamiast wiercenia.
Wykonywanie otworów pod podpórki kołkowe.

W swoim bogactwie form natura powszechnie preferuje kształty okrągłe lub zakrzywione. Bardzo rzadko można spotkać naturalne kształty prostoliniowe. Ludzkość od dawna stara się wyrażać swój bliski związek z naturą poprzez łączenie występujących w przyrodzie form i kształtów z ergonomicznymi i estetycznymi pomysłami konstruktorów. Stosowanie wyciskarki zamiast standardowego wiercenia otworów pod podpórki kołkowe obniża koszty wymiany wierteł oraz ogranicza czas przestoju maszyn.

Wyciskarka otworów pod podpórki kołkowe pozwala na wykonywanie otworów o małych średnicach, takich jak: 2,5 mm, 2,8 mm i 3,0 mm. Doskonale nadaje się do otworów niezbędnych w bokach regałów i szaf. Podczas standardowej pracy przy wierceniu otworów istnieje potrzeba stosowania dużej ilości wierteł i ten etap pracy jest częstą przyczyną zatrzyma maszyn w liniach. Ponadto użytkownik musi często wymieniać wiertła, a tym samym ponosi koszty zakupu narzędzi oraz traci czas na ostrzenie i zakładanie wierteł. Problem może być rozwiązany przez zastosowania technologii wyciskania (wgniatania) otworów punktakami wykonanymi ze specjalnego materiału, które wytrzymują do roku użytkowania.

Pomijając oszczędności w narzędziach, główny zysk to wyeliminowanie przestoju maszyn i linii produkcyjnych. Producent urządzeń wyciskających, firma BERLE, stosuje to rozwiązanie z powodzeniem od kilku lat u swoich klientów nie tylko w zakładach meblarskich.
Wykorzystanie tej technologii jest szczególnie opłacalne u producentów stosujących serie wierceń w elementach meblowych z dużą ilością otworów.

Automat do wyciskania otworów P-81

Maszyna posiada hydrauliczny system wyciskający otwory i jest w stanie wykonać nawet 91 otworów o średnicy 3 mm za jednym razem. Urządzenie ma silnik o mocy 2,2 kW i 3000 obrotów na minutę. Maszyna na jeden cykl zużywa litr powietrza. Średnica wykonywanych otworów wynosi 3 mm. W efekcie pracy maszyny automatycznie wykonywane są dwa rzędy rowków. Maksymalna długość deski, jaką można poddać obróbce, wynosi 2900 mm, maksymalna szerokość 700 mm i maksymalna wysokość 40 mm.

Podstawowa maszyna do wyciskania kołków - półautomatyczna P-30

Maszyna także wyposażona jest w hydrauliczny system wyciskający kołki. Urządzenie jest w stanie wykonać 30 otworów naraz o średnicy 3 mm. Silnik ma moc 1,5 kW i wykonuje 3000 obrotów na minutę. Maszyna na jeden cykl zużywa litr powietrza. Urządzenie wykonuje pierwszy rząd otworów automatycznie, następnie deskę przekłada się ręcznie i po wciśnięciu odpowiedniego przycisku maszyna wykonuje drugi rząd otworów. Urządzenie może być stosowane dla desek dowolnej długości i szerokości. Maksymalna ich grubość nie może przekraczać 40 mm.

Mieczysław Lewicki

Film z pracy urządzenia:

P81 Wygniatarka do otworów

Copyright © Kurier Drzewny