Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły

Wysokowydajna piła do cięcia drewna kominkowegoKrokiem w kierunku rozwoju każdej firmy jest stawianie na mechanizację. Właściciel Zakładu Usług Leśnych z Gardzienia k. Iławy systematycznie inwestuje w nowe maszyny. Postanowił kupić piłę do cięcia drewna kominkowego, które jest jednym z elementów jego oferty.

Filip Jackiewicz

Tomasz Bagłaj, właściciel firmy postawił na inwestycję w automatyczną piłę do cięcia łupanego drewna. Maszynę Rotomat zakupił od jej polskiego dealer'a - bl system z Nowego Sącza.
- Jest to już trzecia maszyna, którą zakupiłem od tej firmy. Wcześniej zainwestowałem w kombajn do produkcji drewna kominkowego i profesjonalną 30-tonowa łuparkę - mówi Tomasz Bagałaj.
Inwestycja w Rotomat podyktowana była przez naturalny rozwój firmy i asortyment pozyskiwanego drewna. Zakład Usług Leśnych sprzedaje drewno kominkowe m.in. na rynek niemiecki. W związku z tym koniecznością jest stałe podnoszenie wydajności i jakości drewna. Na Rotomacie cięte jest drewno wcześniej łupane i sezonowane na wolnym powietrzu lub suszone w suszarniach.
- Dzięki temu, że przycinamy drewno przed samym załadunkiem na palety oszczędzamy czas i nakład pracy. Dodatkowo mamy pewność, że jakość produktu jest odpowiednia - stwierdza Tomasz Bagałaj.
Maszynę Rotomat opracowała niemiecka firma Kretzer. Przeznaczona jest ona do cięcia polan o śr. 200 mm lub kłód o śr. 260 mm i długości 1200mm.
Ładowanie obrotowego bębna odbywa się ręcznie. Wyposażony jest on w pięć otworów tej samej wielkości. Bęben ustawiony jest ukośnie tak by drewno mogło osuwać się w kanale na pożądana długość cięcia w kierunku piły.
Długość cięcia może być regulowana od 20 do 50 cm długości. Pocięte kawałki drewna trafiają następnie tyłu na taśmę i są transportowane dalej. Maszyna charakteryzuje się dużą prostotą. Pozbawiona jest elektroniki i elektro-hydrauliki co powoduje że jest ona wysoce bezawaryjna
Wydajność maszyny wynosi od 8 - 15 mp/godz. przy pełnym załadunku kanałów.

Dane techniczne:
- napęd - 10 kW 400V,
- wymiary (dł./szer./wys.) - 300/240/180 cm,
- tarcza - 750 mm,
- maksymalna długość polan - 1200 mm,
- długość cięcia - 20/25/33/50 cm,
- możliwość ustawienie innej długości cięcia - opcja,
- długość przenośnika taśmowego - długość 4,5m,
- wydajność - 8 - 15 mp/godz.
- waga - ok. 1500 kg.

Fot. Filip Jackiewicz

Copyright © Kurier Drzewny